Rozhodl jsem se vám přiblížit co vše by měl mít správný cestovatel za vybavení. Je to celkem velká počáteční investice, která se však vyplatí. Určitě chcete zaznamenat svoje zážitky z cest a potom je doma ukázat rodině, přátelům a nebo se s nimi podělit na internetu 🙂 Zastávám názor, že je lepší v počátku investovat do vybavení více s získat tak kvalitnější zařízení, než koupit něco méně kvalitního a pak se s tím trápit. Není nic horšího, než když doma zjistíte, že polovina fotek nestojí za nic a video z telefonu je nekvalitní.
Chci se podělit o „moji výbavu“, bez které si žádnou cestu nedokážu představit.
Smartphone
Chytrý telefon je podle mě vůbec nejdůležitější pomocník cestovatele. Správný výběr telefonu je tak hodně důležitý. Jako telefon používám iPhone 6 64GB, na který jsem si několik hodin výstál frontu před Apple storem na 5th Avenue v New Yorku. Telefon používám prakticky na všechno. Od navigace, rezervace ubytování, natáčení videa až po prohlížení fotek a videí ještě na cestách. Dokonce jsem zašel tak daleko, že jsem na iPhonu stříhal video z Floridy natočené na Gopro.
Místo iPhone je možné použít jakýkoliv lepší smartphone s Androidem. Osobně ale doporučuji právě iPhone pro kvalitu aplikací, plynulost systému a samozřejmě kvalitu zpracování.
Fotoaparát
Nějaký lepší foťák je základ. Sebelepší telefon nikdy neudělá dostatečně kvalitní fotku za tmy nebo při pohybu. Můžu doporučit prakticky jakoukoliv bezzrcadlovku (systémový kompakt). Obrazová kvalita je stejná jako u zrcadlovek, ale lehké a malé tělo oceníte při cestování. Osobně používám Olympus E-PL5.Jedná se už o starší model, ale pořád plně dostačuje mým potřebám. Pokud se budete rozhodovat co koupit, bezzrcadlovky od Olympusu mají super poměr cena/výkon a jedniznačně doporučuju ! Více jsem se mému foťáku věnoval v samostatném článku ZDE.
Akční kamera
Pokud vás omrzely fotky, na kterých nejste, kupte si akční kameru. Vždycky mě štvalo, když mě někdo fotil a fotka nestála za nic. Nebo když se koupete v moři a foťák není vodotěsný. Taky když jedete lyžovat a foťák se vám nechce tahat. Na všechny tyto situace je dobrá akční kamera.
Po dlouhém uvažování jsem se rozhodl pořídit si Gopro Hero 4 Session. Podle mě asi nejlepší kamera ve své cenové kategorii. Schovává ji do dlaně, připevníte na helmu a je kompletně vodotěsná. Kvalita videí ve full HD s 60ti snímky za sekundu je parádní a fotí taky dobře. Co víc si přát. Co se mi hodně líbí je šířka záběru. Narozdíl od telefonu nenatáčí jen úzký výřez, ale záběry jsou více podobné rozsahu lidského oka. Nesmím zapomenout taky na obrovské množství všelijakého příslušenství.
Příslušenství
- kvalitní brašna na foťák s objektivy
- plovací držák do vody pro Gopro
- teleskopická tyč pro Gopro
- čtečka karet pro iPhone
- univerzální adaptér pro el. zásuvky
Na kolik to celé vyjde
- iPhone 6 64GB – cca 21 000,- (já si na něj v roce 2014 vystál frontu v NYC a koupil ho v přepočtu za 18 000,-)
- Olympus E-PL5 – cca 10 000,- (novější E-PL6 aktuálně do 12 000,-)
- Gopro Hero 4 Session – cca 6 490,-
- paměťové karty (64GB a 32GB) – cca 1 800,- (nutné karty s vyššími rychlostmi zápisu)
- adaptér do zásuvky – cca 500,-
- tyč a plovoucí držák pro Gopro – cca 1 600,-
- čtečka karet pro iPhone – cca 899,-
- brašna na fotoaparát – cca 700,-
Celkem: cca 43 000,-
Jak je vidět, jedná se o opravdu velkou investici. Dobře zvolené vybavení vám ale ušetří spoustu výdajů do budoucna. Jak se říká:“nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“.
Toto je základní výčet věcí, které s sebou vozím. Jedná se pouze o elektroniku. Jedná se pouze o doporučení a moje osobní zkušenosti s danými zařízeními. Nejedná se o žádnou reklamu pro konkrétní produkty a jejich výrobce.
Pokud by jste měli jakékoliv dotazy týkající se výběru vybavení na cestování a i další elektroniky, neváhejte se na mě obrátit do komentářů níže.
Napsat komentář