Jak na levnou dovolenou

V tomto článku vám napíšu jak plánuji svoji dovolenou. Zaměřím se na dovolené a výlety bez cestovní kanceláře. V naprosté většině případů si totiž sestavím daleko lepší dovolenou sám bez CK. Samozřejmě, že i za daleko zajímavější cenu 🙂 Vše se budu snažit popsat tak, jak to dělám já. Určitě jsou i jiné způsoby, takže pokud víte něco, co já ne, budu rád, když se podělíte v komentářích.

Nevím jak vy, ale já mám v hlavě neustále několik destinací, kam bych se chtěl podívat. Pak už jen stačí chopit se dobré příležitosti a těšit se 🙂

Letenky

Letenkami to vždycky začíná.Koupí levné letenky se dají ušetřit nemalé peníze. Základní pravidlo je nebýt omezený jedním letištěm. Uvedu příklad. Já jsem z Brna a když vyhledávám letenky, tak vždycky hledám z letišť: Praha, Vídeň, Brno, Bratislava, Katowice. Pokud se naskytne nějaká opravdu levná letenka odjinud z Evropy, většinou se tam dá doletět do 1000,-. Za hlavní letenku plus přípoje tak často zaplatíte o dost méně, než za let třeba z Prahy. Takto jsme letěli třeba na Floridu s odletem z Kodaně a návratem do Berlína. Za oba přípoje jsme dali do 1500,- a ještě cestou navštívili Kodaň, kam bych se jinak nepodíval.

Po Evropě

Nejvýhodněji se dá letět s nízkonákladovkami typu Ryanair a Wizz. Pokud nemáte přehled odkud kam co lítá, doporučuji vyhledávač Azair. Vyhledá nejvýhodnější kombinaci letů. Poté stačí jen na stránkách aerolinky koupit daný let. Při přestupech jen pozor na dostatečně dlouhou rezervu, aby jste stihli další let. Dobré je taky odebírat emaily od Ryanair a Wizz, kdy se dozvíte o akcích. Obě aerolinky, hlavně pak Wizz mají pravidelně několikrát za rok slevy. Letenky od nízkonákladovek kupuji vždy zásadně přes web jednotlivých aerolinek.

Po světě

Tady je situace oproti Evropě úplně jiná. Dá se koupit stejná letenka za 8 000,- i za 25 000,- a proto je důležité koupit vždy tu nejlevnější 🙂 Pro základní přehled a kombinace letů používám šikovný vyhledávač Matrix ITA od Googlu. Umí najít nejrůznější kombinace letů a zobrazí i kalendář cen na všechny termíny. Nevýhodou je pak, že letenky musíte koupit jinde (je to jen vyhledávač a ne prodejce). Často i cena u prodejce může být jiná, než najdete.

Pokud nechcete letenky hledat sami, jsou tu servery, které to udělají za vás 🙂 Osobně sleduji Cestujlevne.com kde jsou ověřené tipy na levné letenky. Jakmile se objeví vytoužená akce, je nutné reagovat co nejrychleji, než je vyprodáno. Nejlépe mít údaje všech spolucestujících (jména + data narození) po ruce třeba v telefonu. Pak už jen rychle dohledat jestli v daném termínu třeba není období dešťů, pokud potřebujete přípoj, pak i časy těchto letů – aby navazovaly. Koupit a zaplatit online kartou je nutné co nejdříve. Ty největší pecky jsou často chybové tarify a pokud nemáte zaplaceno, tarif opraví a cena je hned vyšší.

Letenky po světě kupuji nejlépe od českých prodejců (letuska.cz; kralovna.cz). Některé chyby a akce jsou přes zahraniční weby a tam je nutné si dávat větší pozor. Na Floridu jsme například kupovali přes dánský web. Rozhodně bych nekoupil letenky za několik tisíc od neznámého zahraničního prodejce.

TIP: sledujte různé aerolinky na Facebooku, aby vám neunikly slevové akce

Itinerář cesty

Moje nejoblíbenější část 🙂 Každou cestu mám rád naplánovanou do nejmenšího detailu. V hlavě neustále nosím co bych chtěl v dané destinaci vidět. Nerad zůstávám na jendom místě, a tak plánuji cesty mezi x místy. Dobrý web odkud čerpat zajímavé místa v destinacích je TripAdvisor. Transfery ať už z/na letiště nebo mezi místy kdekoliv na světě hledám vždy přes Rome2Rio. Existuje i jako aplikace pro telefon a je to naprosto geniální. Najde jakékoliv spojení mezi dvěma místy a zobrazí jak ceny, tak i různé trasy. Pokud si na vaší cestě budete půjčovat auto, můžu doporučit vše zařídit přes prodejce online jako jsou RentalCars nebo Billiger-Mietwagen

Všechno si pak sepíšu den po dni, abych měl přehled. Je důležité si nechávat časové rezervy. Vždy se může přihodit něco neočekávaného, co vás zdrží. Je dobré mít sepsaný itinerář alespoň v základních bodech. Drobné detaily se pak vždy doladí na místě. Když mám jít někde pěšky, tak si třeba uložím do telefonu snímek obrazovky z mapy. Celý rozpis mám pak uložený v telefonu a vždycky večer se před spaním na hotelu podívám, co mě zítra čeká a v kolik hodin mám vůbec vstávat 😀

Ubytování

Tady vždycky hledám kompromisy mezi tím, když chci jen něco na přespání nebo se budu v místě zdržovat více než 1 noc a chci nějaký komfort. Nejdůležitější je pro mě lokalita. Ve městě raději volím ubytování blíž centru města. Cenově to vyjde až na výjimky stejně jako dojíždění. Tam, kde je ubytování dražší (USA, Kanada, západní Evropa…) volím namísto klasických hotelů Airbnb. Jde o bydlení přímo u místních lidí. Dá se pronajmout buď jen pokoj anebo celý byt/dům (super pro větší skupiny). Na Airbnb mám rád to, že poznám jak bydlí místní a taky obrovskou úsporu oproti hotelům. Zkuste si sehnat v sezóně hotel 2 bloky od Miami Beach do 2 000,-/noc nebo za 800,-/noc 10 minut metrem od Central Parku. Jedinou nevýhodou je nutnost platit předem. Zatím jsem byl vždy s Airbnb nadmíru spokojen a rozhodně všem doporučuji !

Pro ubytování v hotelu využívám nejčastěji osvědčený Booking. Nikdy nebyl žádný problém. Většinou využívám platbu až na místě v hotelu. Na webu Bookingu se dá dobře vybírat podle recenzí a hlavně podle mapy s hotely. Díky různým filtrům ve vyhledávání si můžete najít hotel přesně podle vašich představ. Všechny rezervace mám stejně jako na Airbnb uložené v telefonu a vždy po ruce. Alternativně se pak dá využít i vyhledávač HotelsCombined, který vypíše ceny z různých rezervačních stránek.

Věrnostní programy a cestovní pojištění

Určitě se vyplatí sbírat „míle“ za proletěné letenky. Za letenky v nejnižších třídách sice nic moc nedostanete, ale když se to nasbírá, tak můžete letět třeba do Londýna s British Airways za pár stovek (a mílí). Snažím se tak všechny delší lety absolvovat s aerolinkami v OneWorld alianci. Za nasbírané míle + poplatek se pak dá letět třeba do zmiňovaného Londýna. Pro přehled do jakého programu se registrovat a kolik % mílí dostanete za vaše lety je dobrý web WhereToCredit.

Na cestách  využívám cestovní pojištění ke kartě Diners Club. Karta je za 990,- ročně nebo zdarma za získané body. Kromě cestovního pojištění pro držitele i spolucestující má výhody ve vstupech do letištních salonků. Kreditní karta je na cesty podle mě nutností, bez které si často ani nepůjčíte auto.

Aplikace, které používám

Aktuálně mám nainstalované a používám tyto aplikace. K tomu samozřejmě ještě mapy a Apple Wallet, kde mám uložené letenky a rezervace ubytování. Líbí se mi i aplikace Big Day (iOS), kde vidíte, za kolik dní letíte 🙂

Pokud vám zde něco chybí nebo vás něco zajímá, neváhejte napsat do komentářů. Pokud to bude v mých silách, budu se snažit odpovědět.

Označeno s: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*