Athény 2016

10.3. – 12.3.2016

V březnu jsem uskutečnil s rodinou menší výlet do Athén. Díky přímým letům nízkonákladové aerolinky Ryanair a zároveň dobrým časům se podařilo naplánovat celkem 3-denní výlet pro 4 osoby za více než slušné peníze 🙂 S sebou jsem měl tentokrát pouze GoPro a iPhone, takže fotky jsou z poněkud jiné perspektivy 🙂

Co jsme navštívili ?

  • historické centrum Athén
  • Pantheon a Acropolis
  • muzea
  • ochutnali jsme něco z řecké kuchyně
  • přístav Pireus
  • olympijský park

Odlet do Athén

Ráno jsme vyrazili autem z Brna směr Bratislava. Ve čtyřech lidech vycházela cesta autem vůbec nejlevněji. Pokud někdy budete potřebovat parkovat u bratislavského letiště, zadejte do navigace ulici Trnavská cesta. Je tu spousta parkování přímo u panelových domů a ulicí projíždí autobus č. 61, který vás zaveze na letiště za pouhých 0.70€. Tuto variantu rozhodně doporučuji, parkování bylo naprosto bezproblémové, navíc jen za cenu jízdenky na bus.

V 12:50 jsme už odlétali směr Řecko. Let trval cca 2 hodiny. Přímo na letiště jezdí athénské metro. Zakoupili jsme si 3-denní lístek za 22€, který platí jak na veškerou dopravu ve městě, tak právě na cestu z/na letiště, která jinak stojí 10€ jedním směrem.

Z letiště jsme jeli rovnou na ubytování. Přes Booking.com jsme měli rezervované ubytování v Hotelu Socrates. Pokoj pro 4 osoby byly vlastně 2 propojené pokoje, každý s vlastní koupelnou. Za cenu 100€ na dvě noci se snídaní to byla super nabídka (12,50€ pro jednoho/noc se snídaní) 🙂

Večer jsme pak ještě stihli vyšlápnout na kopec Lykavittos, odkud byl parádní výhled na celé Athény. Najít cestu nahoru mezi úzkými uličkami nebylo nic snadného, ale podařilo se. Na závěr celého dne jsme ještě zašli na náměstí Syntagma Square, kde je svítící fontána a řecký parlament v pozadí.

Den v Athénách

Druhý den jsme se hned ráno po snídani vydali metrem do centra. Jako první jsme na programu měli Acropolis. Vstupenka stojí 12€ a platí mimo jiné na dalších 7 antických památek. U každé památky vám utrhnou jeden lístek z vaší vstupenky. Kopec nebyl tak velký, jak vypadal a zanedlouho jsme byli nahoře. Na kopci leží samotný Pantheon a je odsud pěkný výhled.

Z Akropole jsme prošli historickou čtvrtí Plaka, dále kolem chrámu Dia Olympského směrem ke starému Olympijskému stadionu. Po obědě jsme prošli ostatní památky, kde nám platil lístek – antická a římská agora, Hadriánova knihovna. Na oběd doporučuji buď nějakou z tradičních restaurací ve čtvrti Plaka nebo poblíž Monastiraki Square. Levnější variantou je pak můj oblíbený gyros s sebou za 2,20€.

Odpoledne jsme se přesunuli metrem pryč z centra. Navštívili jsme olympijský park, kde se v roce 2004 konaly letní Olympijské hry. Park mě úplně dostal. Vše zůstalo tak, jak před 12ti lety opustili sportovci a fanoušci. Celý park byl úplně opuštěný, všude rostla tráva a chátrající moderní sportoviště. Pouze v plaveckém bazénu trénovaly děti. Po této návštěvě se vůbec nedivím, proč je Řecko tak zadlužené.

Z olympijského parku jsme jeli na konečnou metra – do přístavu Pireus. V přístavu bylo spoustu trajektů a velký ruch. Bylo to přesně jako někde na letišti nebo na nádraží. Lodní doprava je mezi řeckou pevninou a ostrovy hojně rozšířená. Navzdory všem médiím tu bylo minimum uprchlíků. Odhadem kolem stovky. Měli postavené stany a jejich „kemp“ byl oddělen plotem. V dopoledních hodinách se v okolí přístavu konají trhy s rybami a plody moře.

Večer jsme pak sledovali výměnu stráží před parlamentem na Syntagma Square. Byla to skutečně zajímavá podívaná – určitě doporučuji !

Národní archeologické museum a odlet domů

Poslední den našeho výletu jsme se po snídani odhlásili z hotelu a šli, tentokrát pěšky, do archeologického muzea. Za vstupné v hodnotě 7€ uvidíte celkem rozsáhlou expozici archeologických vykopávek a kus antické kultury. Milovníci historie si zde určitě přijdou na své. Nemá cenu se moc rozepisovat, proto níže přikládám nějaké ty fotky.

Po návštěvě muzea jsme si dali oběd a taky poslední gyros před odletem. Odpoledne jsme potom odjeli metrem na letiště. Doporučuji vyrazit s předstihem, protože ne každý vlak jede až na letiště a doba jízdy z centra Athén až na letiště je kolem 40ti minut.

V 16:25 jsme už odletěli směr Bratislava. Po přistání ve slovenské metropoli jsme autobusem dojeli k zaparkovanému autu a večer už byli doma v Brně 🙂

Rekapitulace a na kolik nás to vyšlo

Když to zhodnotím, tak se mi v Athénách určitě líbilo. Návštěvu doporučuji všem milovníkům historie a řecké kuchyně. Určitě doporučuji návštěvu mimo letní měsíce. Turistů bylo i tak všude dost a teploty na březen příjemné. Athény rozhodně nepatří mezi drahá města, a tak vás návštěva této metropole určitě nezruinuje 🙂

Letenky: 1 831,-

BTS –  ATH a zpět, 2x 0,70€ lístek na bus na letiště BTS

Ubytování: 25€

Hotel Socrates  – 100€/2 noci (pokoj pro 4 osoby)

Vstupy a doprava: 41€

3-denní lístek na metro – 22€, Acropolis a další památky – 12 €, Národní archeologické muzeum – 7€

Další výdaje: cca 30€

veškeré jídlo, suvenýry a další útrata


Celkem za 1 osobu: 4 510,-

Veškeré ceny jsou za 1 osobu. Celkem jsme jeli 4, takže pokud jedete ve dvou, výdaje se mohou lišit.

Označeno s: , , , , , , , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*