Canada & USA 2014

18. – 30.9.2014

Jak už asi název napovídá, jedná se o výlet do Kanady a USA. Byla to moje vůbec první návštěva amerického kontinentu a také můj první tzv. long haul flight (dálkový let). Také jsem si splnil svůj dlouholetý sen a byla to pro mě cestovatelská událost roku 2014.

Co jsme viděli ?

Výlet jsem podnikl s mým kamarádem. Celkem tedy 2 osoby. Naší prioritou byly levné letenky. Velké díky patří portálu Cestujlevne.com při hledání levných letenek.

 • Toronto – město, Hockey Hall of Fame
 • Niagara Falls – vodopády, lodí pod vodopády
 • Buffalo – večerní procházka městem
 • Washington – město, muzeum letectví a kosmonautiky, Capitol, The White House, památníky atd.
 • New York – město, Top of The Rock, Empire State Building, muzea, plavba lodí okolo Manhattanu
 • New Jersey – zápasy NFL a NHL

Vzhůru do Ameriky ! (teda do Kanady)

Naši cestu jsme započali v Brně na hlavním nádraží, kde jsme se v brzkých ranních hodinách sešli s mým kamarádem. Jeli jsme vlakem do Prahy. Byla to klasická nudná cesta vlakem ČD. Po příjezdu na pražské hlavní nádraží jsem koupil lístky na airport expres (bus z nádraží na letiště za 50,-). Zanedlouho už jsme vystupovali u terminálu 1 na Ruzyni. Protože jsme neměli zavazadla k odbavení, měli jsme spoustu času. Využil jsem tak letištní salónek MasterCard Lounge (vstup zdarma ke kreditní kartě MC). Nabral jsem si na talířek něco k snídani a skrz okno pozoroval pohyb na letištní ploše. Pobyt v salonku byl velice příjemný.

Před polednem jsme nastoupili do letadla British Airways směr Londýn Heathrow. Let byl příjemný, občerstvení na krátkém letu dostačující. Po příletu na Heathrow jsme absolvovali transfer busem z T3 na T5. Terminál 5 je prakticky nový, převážně obsluhující lety BA. I přes obrovské množství lidí bylo dost místa na to si sednout (spíš lehnout :D) a počkat na náš let. Po skoro 2-hodinovém zpoždění, kdy jsme dostali náhradní letadlo jsme konečně nastupovali na palubu Jumba (Boeing 747). I přes zřejmé stáří letadla bylo vše funkční a komfort nesrovnatelný s malými letadly typu 737, které létají po Evropě. Seděli jsme v úplně poslední řadě, kde se letadlo zužuje. Záměr mít tak jen 2 sedadla vedle sebě vyšel parádně 🙂 Zbytek letadla kromě posledních 2 řad je totiž v konfiguraci 3-4-3. Nemuseli jsme tedy nikoho obtěžovat, když jsme si šli odskočit nebo se občerstvit do bufetu.

Po shlédnutí asi 2 filmů a několika seriálů jsme už v pozdních nočních hodinách konečně přistávali v Torontu. Po přistání jsme museli absolvovat pohovor s imigračním úředníkem. Vyptával se opravdu na hodně věcí, zajímal je náš itinerář cesty i jestli v ČR pracujeme, jak jsme si na tento výlet vydělali atd. Přecejenom dva mladí lidé 21 a 20 let jim zřejmě přišli podezřelí. Většina osazenstva letadla byla totiž přinejmenším dvakrát starší než my. Nakonec jsme dostali vytoužené razítko do pasu a mohli jsme oficiálně vstoupit na kanadskou půdu.

Po několikahodinovém zpoždění oproti našemu plánu, jsme se tak ocitli pozdě v noci v úplně neznámém prostředí. Vše je úplně jiné a funguje trochu jinak, než na co jsme zvyklí z Evropy. Ze směnárny jsme měli vyměněné pouze bankovky a v autobuse z letiště samozřejmě brali jen mince. Naštěstí jsme našli jeden, ještě otevřený, fastfood, kde nám velice ochotně vyměnili asi 50CAD na mince. Museli kvůli nám otevřít kasičku s nějakou sbírkou a dát nám mince z té sbírky, protože v pokladně už neměli tolik drobných. Hned na úvod na nás kanaďané udělali dobrý dojem, jak ochotní a vstřícní jsou to lidé.

Po cestě busem a následně metrem jsme konečně dorazili k mrakodrapu, kde jsme měli rezervované ubytování přes AirBnb. Venku foukal studený vítr, takže jsme byli pěkně zmrzlí a totálně unavení z časového posunu, kdy jsme byli vzhůru víc než 24 hodin. Naětěstí slečna, u které jsme bydleli, na nás čekala a pustila nás do bytu. Kufry jsme hodili pod stůl a hned šli spát.

Toronto

Toto město nás naprosto nadchlo. Konečně jsme viděli, jak vypadá za denního světla, ale taky to bylo první město, mimo evropský kontinent, jaké jsme navštívili. Šli jsme pěšky do centra města a prakticky na všechno jsme koukali s otevřenou pusou 😀

kanadsko-anglická snídaně

kanadsko-anglická snídaně

Ráno jsme zašli na snídani do místního bistra. Za cenu okolo 20 CAD jsme měli kanadskou       verzi anglické snídaně. Po náročném cestování nám snídaně dodala potřebnou energi a mohli jsme pokračovat dále do centra Toronta.

Prvním bodem v našem programu byla hokejová síň slávy. Návštěvu tohoto místa určitě     doporučuju všem hokejovým fanouškům. Při návštěvě Toronta je přímo povinnost toto           místo navštívit. Expozice jsou působivé a uvidíte zde snad všechno, co se týká hokeje. Od         historických dresů a výzbroje, po různé trofeje. Samozřejmě zde nechybí česká stopa. Pro       Kanaďany je hokej sport číslo 1 a jde to vidět. Pro spestření jsou zde také simulátory střelby na branku a možnost si zkusit roli brankáře. Po téhle zkušenosti absolutně nechápu, jak vůbec brankáři mohou něco chytnout 😀 (a to na simulátoru byly puky z plastu a měl jsem easy obtížnost). Nakonec je samozřejmě nutnost projít obchodem se suvenýry. Vstupenky jsme měli koupené předem přes internet (17,50$).

Zbytek dne jsme strávili procházkou městem. Nejvíce se nám líbil kontrast mezi městem s mrakodrapy a parkem u břehu Ontarijského jezera. Počasí nám vyšlo parádně. Níže dávám pár fotek pro ukázku.

Celkově hodnotím Toronto pozitivně. Pokud budete mít možnost, určitě toto město nevynechejte.

Niagara Falls

Následující den ráno jsme opustili ubytování a vydali se na autobusové nádraží. Odtud nás čekala jízda autobusem k Niagara Falls (Megabus 1$/osoba). Ačkoliv to na mapě vypadá z Toronta k vodopádům kousek, realita je poněkud jiná. Vzdálenosti v USA jsou obrovské.

Megabus k Niagara Falls

Megabus k Niagara Falls

Autobus byl pohodlný. Díky prosklené střeše jsme si cestou mohli užívat kanadského slunce. Nejbližší zastávka k vodopádům byla Niagara Fallsview Casino. Zajímavostí bylo, že na této zastávce mohli vystoupit pouze osoby starší 18-ti let. Toto omezení bylo díky tomu, že autobus měl zastávku uvnitř areálu kasina.

Na kanadské straně vodopádů je množství hotelů, kasin… Jako národní park to tu vůbec nevypadá. Na americké straně žádné výškové budovy nenajdete. Je zde pouze visutá plošina pro lepší výhled na vodopády.

K návštěvě vodopádů rozhodně doporučuji kanadskou stranu. Je zde nesrovnatelně lepší výhled na vodopády.

Z autobusu jsme šli rovnou k vodopádům. Udělali pár fotek a prošli se kolem. Vzhledem k náročnému programu, jsme vyrazili k přístavišti, odkud vyplouvají lodě pod vodopády. Vstupenky jsme měli koupené předem přes internet na určitou hodinu. (21$) Lodě vyplouvají jak z kanadské, tak z americké strany.

Každému, kdo se vydá k vodopádům, určitě doporučuji plavbu lodí. Byl to úžasný zážitek. Před nástupem dostal každý nezbytnou pláštěnku. Bez ní (vlastně i s pláštěnkou) by jsme byli totálně mokří 😀 Před nástupem na loď jsme si mohli odložit zavazadla (které jsme jinak všude museli tahat). Loď zajíždí až úplně pod hlavní vodopád, všude byla voda a mokro. Bez vodotěsného fotoaparátu/kamery nebyla šance něco vyfotit, aniž bych si nechal utopit foťák.

Celkově na mě udělaly Niagara Falls velký dojem. Zejména plavba lodí byla super zážitek. Celkově ale půl dne u vodopádů stačí. Nedokážu si moc představit, co bych zde dělal například dva dny.

Přes hranice do USA

Dalším bodem naší cesty byl přesun autobusem do Buffala. Opět jsme využili dopravce Megabus (jízdenka za 1$). Autobus neodjížděl přímo od vodopádů, ale od autobusového nádraží v městečku Niagara Falls. Původně jsme na nádraží chtěli dojít pěšky, ale vzhledem k tomu, ale nechtělo se nám táhnout těch pár kilometrů kufry, a tak jsme zvolili turistický bus, který nás dovezl k nádraží.

Na nádraží nastal první a jediný problém naší cesty. Náš bus měl zpoždění. S tímto jsme samozřejmě počítali a následný spoj do Washingtonu jsme rezervovali tak, abychom měli několik hodin rezervu. Po zhruba hodinovém čekání jsme se dozvěděli, že dojede náhradní bus. Ten zanedlouho i přijel, avšak řidič nám oznámil, že má poruchu a dojede další náhrada. V tento okamžik jsem byl celkem nervózní. Přece jen je Megabus lowcost dopravce a není na něj 100% spolehnutí. Naštěstí vše dobře dopadlo a po asi 2 hodinách jsme vyrazili na hranice s USA. Autobus byl poloprázdný.

Na hranicích všichni vystoupili, každý si vzal svoje zavazadlo a šlo se na pohovor s úředníky. Zavazadla projela skenerem, úředník se nás zeptal, kam máme namířeno, zaplatili jsme povinný poplatek a razítko bylo doma. Ve srovnání se vstupem do Kanady to byla brnkačka.

Pro vstup do USA přes pozemní hranici není nutná elektronická registrace ESTA. Ta platí pouze pro vzdušnou a námořní hranici.

Buffalo – město duchů

Po příjezdu do Buffala jsme podle tabule na nádraží zjistili, že se nám posunul odjezd do Washingronu. Tím se vykompenzovalo předešlé zpoždění a my tak měli pár hodin na noční prohlídku Buffala.

Město bylo úplně prázdné, na ulicích prakticky až na výjimky nikdo nebyl. Slyšeli jsme jen hluk z nedalekého baseballového stadionu. Že by celé město bylo na baseballu ? 😀 Prošli jsme se k místní radnici, která je zároveň dominantou Buffala. Všechny obchody byly zavřené. Po krátké procházce jsme se vrátili zpět na nádraží, kde jsme vyčkali na náš bus do Washingtonu.

S kamarádem jsme se shodli, že Buffalo už nikdy 😀 Nebylo tu prakticky nic k vidění a město nám připadalo úplně mrtvé, proto město duchů v nadpisu.

 Washington, DC

v této ulici jsme bydleli

v této ulici jsme bydleli

Po náročném nočním přejezdu z Buffala jsme ráno dorazili do hlavního města USA Washingtonu. Ihned po příjezdu jsme se pěšky vydali na naěe ubytování odložit kufry. Měli jsme pronajatý domek (opět přes AirBnb) ve čtvrti Capitol Hill. Výhodou bylo, že jsme to měli kousek na nádraží, odkud jsme přijeli a následující den odjížděli. T ubytování to bylo také kousek do hlavní části města se všemi zajímavými místy. Nemuseli jsme tedy využít žádnou dopravu.

Ve Washingtonu bylo jasno a svítilo slunce. Po předchozích dnech v Kanadě to byl velký rozdíl. Slunce opravdu pálilo. Mikiny jsme vyměnili za kraťasy a krátké trička. Do mapy si vyznačili, kde bydlíme a vyrazili jsme do města.

Snad na každém kroku byla nějaká důležitá budova. Všemožné úřady, soudy, knihovny byly doslova na každém kroku. Překvapila nás pohodová atmosféra, nikde žádná policie hlídající budovy parlamentu atd.

Capitol

Capitol

 

 

Jako první jsme šli okolo budovy Kapitolu. Celá budova, ostatně jako všechno v USA byla daleko větší, než třeba na fotkách.

Washington Monument

Washington Monument

 

 

 

 

Dále jsme pokračovali k Washington Monument. Odkud byl krásný výhled na celý park zvaný National Mall. V tomto parku je většina památníků na slavné osobnosti a události v dějinách USA. Ačkoliv je všechno součástí jednoho parku a vše je krásně viditelné už z dálky, procházka tímto parkem je na několik hodin. Celý park je několik kilometrů dlouhý a dojít od jednoho památníku ke druhému, navíc ve třicetistupňovém vedru, není žádný med.

 

 

Washington Monument v poadí

Washington Monument v pozadí

 

World War II Memorial

World War II Memorial

 

 

Kousek za Washington Monument je památník 2. světové války. Jelikož historie není zrovna můj šálek kávy, přikládám pouze foto.

 

 

Lincoln Memorial

Lincoln Memorial

 

 

Šli jsme dál parkem vedoucímu směrem k Lincoln Memorial. U tohoto památníku je i slavný „bazén“, který jste určitě viděli ve filmu Forest Gump. Ze schodů památníku je krásný výhled na celý National Mall.

The White House

The White House

Naše další kroky vedly k asi nejslavnější budově ve Washingtonu. Ano, tušíte správně. Není možné navštívit Washington, aniž by jste vynechali Bílý dům. Překvapilo nás, jak blízko je možné se dostat. Můžete až přímo k plotu, za nímž je dokonale upravená zahrada, na jejímž konci leží sídlo amerického prezidenta. Přes množství asijských turistů fotících selfie jsme se nakonec dostali až k plotu a mohli si tak Bílý dům prohlédnout.

Za zmínku určitě stojí také památník války ve Vietnamu. To už jsme ale byli znaveni chůzí šli jsme se schladit do klimatizovaného muzea.

Všechny muzea ve Washingtonu mají vstup zdarma.

Jakožto milovníkovi všeho, co létá, jsem si nenechal ujít návštěvu Smithsonian Air and Space Museum. Muzeum se nachází v obrovské budově na okraji parku s památníky. Expozice je skutečně obrovská. Od různých letadel, částí vybavení z lodí Apollo, až po vojenské bomby a rakety. Bohužel jsme z časových důvodů nestihli část tohoto muzea, která je u washingtonského letiště. V tomto muzeu je i raketoplán Discovery a civilní nadzvukový letoun Concorde.

Za celý den ve Washingtonu jsme nachodili přes 30km a měli spálený krk. Stálo to ale za to ! Washington hodnotím jako jeden z TOP momentů celého výletu. Příště bych zde rád strávil více než jeden den. Určitě to stojí za to.

New York City

snídaně - 10 koblihů za 6$

snídaně – 10 koblihů za 6$

 

 

Ráno jsme opustili náš krásný dům ve Washingtonu, po cestě koupili něco k snídani a vyrazili na autobusové nádraží. Odtud už jsme jeli Megabusem do New Yorku (jízdenka za 1$/osoba).

ruch na ulici

ruch na ulici

Vystoupili jsme z autobusu a okamžitě tak vstoupili do davů lidí na ulici. Sice jsme za sebou už měli města jako Toronto a Washington, ale New York je úplně jiná liga. To obrovské množství lidí všech národností, tisíce projíždějících aut a všudypřítomný spěch nám vyrazil dech. Pokud se ocitnete poprvé v tomto městě, zkuste se na chvíli zastavit a jen tak pozorovat šrumec na ulici. New York vás zkrátka dostane od prvního okamžiku. 

 

 

 

New York opravdu nikdy nespí. V kteroukoliv denní či noční dobu je vše otevřené. Otevírací doba – NON STOP !

První naše kroky vedly k metru. Nevím proč, ale představoval jsem si, že metro je v NYC na každém rohu. Není tomu tak. město je opravdu obrovské a dojít  pár bloků  ke stanici metra je jako projít celé centrum Brna 😀 Koupili jsme týdenní kartu na metro (30$) a vyrazili do čtvrti Astoria v Queensu, kde jsme měli pronajatý pokoj. Ubytováni v této lokalitě můžu jen doporučit. Astoria je kousek od Manhattanu a ze stanice Broadway, kterou jsme měli kousek od domu to bylo do 10 minut k Central Parku a 5th Avenue (Apple Store) Čtvrt je naprosto bezpečná a klidná. Ubytování jsme měli opět přes AirBnb a za pokoj pro 2 osoby s koupelnou na chodbě jsme dali cca 800,- za pokoj na noc. Férová cena. Odpoledne jsme se byli projít po okolí a nakoupit nějaké jídlo.

Prohlídka NYC

Druhý den ráno jsme po cestě na metro koupili snídani a vydali se na Manhattan. Dnes je v plánu Top of The Rock (vyhlídka z Rockefeller Center), muzeum moderního umění a plavba lodí, které jsme měli v rámci NY City Pass. City Pass jsme měli zakoupený předem přes internet (110$). Nemuseli jsme tak nikde stát fronty na vstupenky a zároveň jsme něco málo ušetřili.

Cestou jsme samozřejmě ještě vystoupili na Times Square 🙂 Pak už jsme pokračovali k Rockeffeler Center. Ráno zde bylo minimum lidí, což byl taky náš cíl. Zanedlouho jsme už vystupovali z výtahu v 70. patře. Top of The Rock je nejlepší vyhlídka ve městě (lepší než Empire State). Pokud jste v NYC poprvé, určitě doporučuji. Počasí vyšlo opět skvěle. Mrkněte na fotky.

Museum of Modern Art

Dál jsme pokračovali do MoMA – Museum of Modern Art neboli česky muzeum moderního umění. Hned na úvod píšu, že muzea umění nejsou mým šálkem čaje. Muzeum jsme tak s kamarádem prošli celkem rychle. Nejvíc času jsme strávili u „expozice“ retro her, kde jsme spolu s kamarádem hráli pong 😀 Něco málo jsem nafotil, tak se můžete podívat.

Z muzea moderního umění jsme popojeli metrem k řece Hudson. Šli jsme kolem muzea na letadlové lodi Interpid. S odstupem času celkem lituji, že jsme muzeum vynechali. Vstup byl ale drahý. Jak je vidět na fotkách, je zde civilní nadzvukový letoun Concorde a další. Na letadlové lodi je také v hangáru raketoplán Enterprise. Došli jsme ke správnému molu a vyčkali na naši loď. Vše bylo opět v rámci NY City Pass, tudíž žádná fronta na lístky. Trasa lodi vedla kolem Manhattanu, Sochy Svobody a zpět. Plavba lodí je podle mě nejlepší způsob, jak si prohlédnout Manhattan. Určitě doporučuji. Z lodi byl parádní výhled a pořídil jsem spousty fotek. Níže přidávám malou ochutnávku.

Třetí den našeho pobytu v NYC jsme měli v plánu navštívit Central Park, Metropolitan Museum of Art, dále pak procházku po Brooklyn Bridge z Manhattanu do Brooklynu. Třešničkou na dortu pak byla večerní vyhlídka z Empire State Building. Po cestě na ubytování jsme se ještě v noci zastavili na Times Square 🙂

Central Park

Ráno jsme se jako vždy zastavili pro něco k snídani a vyrazili na metro. Trvalo to jen chvilku a už jsme vystupovali na rohu Central Parku a 5th Ave. Hned u parku bylo několik kočárů s koňmi, nabízejících projížďky po parku. Central Park má neopakovatelnou atmosféru. Ten pocit, když z rušné ulice vejdete do parku je nádherný. Všude zeleň, procházející se lidé, běžci, cyklisti…. Park je skutečně obrovský. Projít ho by trvalo celý den. My jsme prošli alespoň jeho menší část. I tak v nás zanechal velký dojem. Park leží přímo v srdci Manhattanu a vidět mrakodrapy schované mezi stromy na okrajích parku je prostě super 🙂 V parku je i menší ZOO, obrovské jezero, několik sportovních hřišť. Pokud jste v NYC na více dní a už jste unavení chůzí po městě a turistických atrakcích, rozhodně doporučuji si alespoň půl dne vyhradit na Central Park a jen tak v klidu se projít nebo si sednout a pozorovat okolí.

 Metropolitan Museum of Art

Z Central Parku jsme šli rovnou do muzea. Metropolitan Museum of Art je přímo u parku, takže jsme to měli kousek. Samotné muzeum bych přirovnal k pařížskému Louvru. Najdete zde veškeré druhy umění (sochy, obrazy) z různých dob. Jestli čtete cestopis od začátku, tak víte, že na tento druh muzeí moc nejsem, tak přikládám pár fotografií níže.

American Museum of Natural History

Z jednoho muzea jsme přešli rovnou do druhého. American Museum of Natural History se nachází na druhé straně parku. Jak už název napovídá, v tomto muzeu najdete vše, co se týká přírody převážně Severní a Jižní Ameriky. Osobně mi muzeum přišlo více zajímavé, než muzeum umění. Ale tohle je čistě osobní preference. Pokud máte rádi přírodu, ať už živou nebo neživou, tohle je místo pro vás. Níže opět přikládám několik obrázků.

Brooklyn Bridge

Od Central Park jsme přejeli metrem na jižní Manhattan. Jak už název odpovídá, šli jsme se projít po Brooklynském mostu, nejstarším mostu v NYC. Projít se alespoň jednou po Brooklyn Bridge považuji za povinnost každého, kdo navštíví toto město. Navíc jako bonus získáte pohled na panorama Manhattanu z Brooklynské strany. Každopádně návštěvu tohoto místa vřele doporučuji.

 Empire State Building

Na závěr opravdu náročného dne, kdy jsme ušli přes 30km a byli opravdu unavení, jsme si nechali slavný Empire State Building. Protože jsme měli v plánu celkem 2 vyhlídky z mrakodrapů, rozhodli jsme se, že jednu dáme ve dne a jednu v noci. Vyhlídka ze 102. patra opravdu stojí za to. Výhled na noční Manhattan je nezapomenutelným zážitkem. Kamarád nejprve nechtěl na vyhlídku v noci, ale když viděl ten výhled, uznal, že to byl super nápad 🙂

Vyšli jsme ven z Empire State Building a šli na metro. V metru, po cestě na ubytování jsem ještě dostal nápad vystoupit na Times Square. Tato křižovatka (nebo náměstí ?), stejně jako celé město nikdy nespí. Reklamy jsou v noci daleko zářivější a celé místo má po tmě svoje kouzlo. Sedli jsme si na tribunu a jen tak pozorovali okolní ruch 🙂 a taky všudypřítomné reklamy.

Další den jsme si trochu přispali a z ubytování vyrazili až v 10 hodin. Předchozí den nám dal opravdu zabrat. Dnes jsme měli v plánu jižní Manhattan. Finanční čtvrť a slavnou Wall Street, dále pak Ground Zero (památník 11. září) a čtvrti Little Italy a China Town. Na závěr dne jsme se ještě šli podívat na nádraží Grand Central, které bylo v mnoha filmech.

Wall Street

Tuto ulici zná téměř každý. Nachází se zde burza akcií NYSE (New York Stock Exchange). Ve skutečnosti ale kolem tohoto místa jsou zábrany a je střeženo policií. Moc k vidění toho není. O poznání více turistů je u Charging Bull (socha býka poblíž Wall St.). Každý si chce šáhnout na býkovy „koule“ aby měl štěstí. Jeden z místních nám říkal, že ráno, když jdou burzovní makléři a businessmani do práce, tak toto dělají, aby se jim ten den dařilo. Zbytek dne se je snaží napodobit tisíce turistů.

Ground Zero & One World Trade Center

Z Wall Street jsme se prošli směrem k Ground Zero. Je to památník obětem útoků z 11. září 2001. Jsou zde „díry“ do země v místech po obou věžích. Dolů padá voda a na stěnách jsou jména všech obětí útoku. Jedno se musí nechat. Jak ve Washingtonu, tak v NYC, američané prostě umí nejrůznější památníky na jedničku. Hned stojí nejvyšší budova ve městě. One World Trade Center je ještě vyšší, než původní 2 mrakodrapy. Budova se mi moc líbila.

Little Italy & China Town

Z Ground Zero naše kroky vedly do známých čtvrtí Little Italy a Chinatown. V Chinatownu jsou davy lidí, převážně asiatů. Projít ulici po chodníku tak není vůbec lehké. Tato čtvrť nás moc nenadchla, tak pokračujeme do malé Itálie. Všude po ulici jsou zahrádky přilehlých italských restaurací. Nedokážeme odolat, a tak si dáváme alespoň italskou zmrzlinu. Byla výborná !

 Grand Central Terminal

Na závěr dne jsme ještě navštívili nejslavnější nádraží v New Yorku a možná i na světě. Grand Central Terminal jste mohli vidět v mnoha filmech. Hala nádraží je obrovská a moc se mi líbila. Pro milovníky timelapse videí je toto místo naprosto ideální.

Další den jsme si vyhradili na nákupy. O nákupech v NYC psát nebudu. Dá se zde koupit prakticky cokoliv za ceny většinou příznivější, než v ČR. Každý si zde prostě najde to svoje 🙂

New Jersey – zápasy NFL a NHL

Metlife Stadium a NY Jets

Předposlední den v USA jsme strávili sportovním odpolednem. Dopoledne jsme vyrazili z ubytování na autobusové nádraží Port Authority, odkud jsme vyrazili do státu New Jersey. Spolu s dalšími fanoušky jsme jeli autobusem z Manhattanu rovnou k Metlife Stadium.

Hned jak jsme vystoupili z autobusu jsme byli na jednom obrovském parkovišti. Všude kolem byla samá auta a lidé, kteří grilovali a popíjeli všechno možné. Tento způsob „přípravy“ před zápasem nás nadchl. Prošli jsme kolem asi stovky grilů a dorazili přes parkoviště ke stadionu. Vstupenky jsme měli koupené předem (55$) a vytištěné.

Postupně se stadion začal zaplňovat. Byli jsme na zápase NY Jets proti Detroit Lions. Metlife Stadium je domácím stánkem pro oba New Yorské kluby – Jets a Giants. Zápas byl celkem dlouhý a každou přestávku vyplňovalo představení roztleskávaček. I přes prohru domácích se nám zápas líbil. Další sportovní zážitek do sbírky.

Prudential Center – New Jersey Devils

Po skončení zápasu jsme se narozdíl od většiny, která přijela autem, vydali k autobusům. Potřebovali jsme dojet do Newarku, kde se hrají domácí zápasy New Jersey Devils. Jeli jsme autobusem s asi třemi přestupy. Měli jsme velkou časovou rezervu, tak jsme to nakonec stihli. Narozdíl od New Yorku je veřejná doprava v New Jersey nepřehledná a dostat se kamkoliv bez auta je téměř nadlidský úkon. New Jersey je oproti NYC úplně jiný (horši) svět.

Předem jsme měli zakoupené lístky na utkání Devils proti Philadelphia Flyers. Byl to poslední předsezónní zápas před startem NHL. Původně jsme zápas v plánu neměli, ale když jsme v Torontu jeden večer procházeli internet, našli jsme super levné lístky 🙂 Za Devils tou dobou hrál i Jaromír Jágr, tudíž to byla jasná volba.

Devils hrají svoje domácí zápasy v Prudential Center v Newarku. Je to klasická moderní hokejová hala. Měli jsme kooupené lístky za branku. Atmosféra nebyla tak dobrá jako na NFL, přesto byl zápas super zážitek. Hala byla plná jen asi z poloviny, ale my jsme si to užili se vším všudy.

Po zápase jsme opustili New Jersey a vlakem se přesunuli opět do New Yorku, kde nás čekala poslední noc.

Odlet do Evropy

Poslední den jsme opustili naše ubytování a autobusem vyrazili na letiště La Guardia. Je to druhé největší letiště v NYC a leží nejblíže centru města. Odtud byl náš odlet do Montréalu s American Airlines. Let byl na čas. Letěli jsme malým letadlem a let byl velice krátký. Po přistání v Montréalu jsme už jen čekali 4 hodiny na náš let do Londýna. Čekání bylo skoro nekonečné, ale nakonec jsme odlétali opět na čas. Většinu letu jsem prospal, a tak nebyl časový posun po příletu do Evropy tak hrozný, jako při letu tam. V Londýně na letišti se rozešli cesty mě a mého kamaráda, který zůstával v Anglii. Já pokračoval dalším letem do Prahy. Z Prahy jsem pak jel vlakem domů do Brna.

Celková cena a rekapitulace

Letenky: cca 12 000,-

Tam: PRG – LHR – YYZ (Praha – London Heathrow – Toronto)

Zpět: LGA – YUL – LHR – PRG (NY La Guardia – Montreal – London Heathrow – Praha)

Další doprava: cca 1 800,-

Megabus: Toronto – Niagara Falls, Niagara Falls – Buffalo, Buffalo – Washington, Washington – New York

Dále pak MHD v New Yorku a New Jersey

Ubytování: cca 5 750,-

Airbnb: 2 noci Toronto, 1 noc Washington, 7 nocí New York

Vstupy: cca 4 750,-

Hockey Hall of Fame, Niagara Falls Boat Tour, NY City Pass, NHL, NFL


 

 

Celkem: 24 300,-

Všechny ceny jsou uvedeny za 1 osobu. V ceně je započítáno vše, kromě stravy, nákupů a další útraty.

Celková cena za takovýto výlet je cca 30 000,-

Pokud vás můj cestopis inspiroval nebo by jste se chtěli na cokoliv zeptat, můžete využít komentářů níže.

Označeno s: , , , , , , , , , , ,
2 comments on “Canada & USA 2014
 1. Dominika napsal:

  Ahoj zaujal ma tvoj blog, veľmi dobre spracované.

  Momentálne plánujem cestu do USA, konkrétne do Rochesteru, ktorý je v NY upstate. Zatial to vypadá, že najlepšie spojenie je cez Kanadu, presnejšie: letecky Praha – Toronto a odtial busom do USA. A práve o tomto sa snažím nájsť nejaké info – presun z Kanady do USA (a naspäť) autobusom. V USA som už bola viac krát ale vždy priamo letecky cez ESTU (ktorú mám platnú ešte takmer rok). Ale ak som to správne pochopila, na hraniciach pri ceste busom sa znova platí nejaký poplatok prebieha kontrola podobná tej letiskovej. A ešte teda na vstup do Kanady si musím urobiť ETA.

  Viem že si to v blogu písal, ale ak by si mala ešte nejaké info o tom ako to prebieha budem rada.

  Ďakujem a prajemn príjemný deň.

  S pozdravom,
  Dominika

  • Jan Paděra napsal:

   Ahoj, je to jak píšeš. ESTA ani není třeba. Na hranicích jen kontrola jak na letišti a zaplatí se pár dolarů poplatek. Do Kanady pak eTA. Jinak to bylo úplně v pohodě, jen si pak koupit ten správnej bus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*